Жабинецький та стародавній бароковий — вертепи на Різдво в ефірі UA: КАРПАТИ

Жабинецький та стародавній бароковий — вертепи на Різдво в ефірі UA: КАРПАТИ

6 січ. 2022

На Різдво за юліанським календарем регіональні телеканали Суспільного покажуть телеглядачам два вертепних дійства. 

Мандрівний дерев’яний будиночок-сцена, канонічні лялькові персонажі, сакральні співи, біблійний сюжет у поєднанні з народним гумором і музикою. 7 січня о 18:05 на регіональних телеканалах Суспільного дивіться телеверсію традиційного українського барокового вертепу «Зоря благодатна»

Читайте також: Різдвяні богослужіння — на Суспільному

Вистава «Зоря благодатна» є одним із найстаріших записів української вертепної драми. Текст походить із XVIII століття. Сценічна редакція Сергія Брижаня. Режисер — Володимир Підцерковний.

Читайте також: Різдвяні вечори під симфонічну музику — на регіональних телеканалах Суспільного

Давні тексти, записані знаним етнографом Миколою Маркевичем ще на початку XIX століття, зберегли оригінальну мову, яка занурить глядача у ті часи, коли на Різдво міщани, дяки, школярі та церковні співаки збирались у дорогу і ходили від хати до хати з ляльковим театром з назвою «Вертеп». Передати атмосферу і телеглядачам Суспільного — ідея команди Суспільне Львів

«Це не просто вертеп. Це дуже яскраве переплетення сюжету про народження Христа з сьогоденням. Те, що властиво вертепам, — розказати про минуле і зачепити теперішнє. Яскраво, виразно та з гумором», — розповідає продюсерка Суспільне Львів Ірина Сандуляк.

Глядачі побачать це дійство у виконанні акторів Львівського обласного академічного театру ляльок. Прем’єра вистави там відбулася у грудні 2019 року. 

«Вертеп має протяжну історію свого існування завдяки постійній актуалізації того, що відбувається. Інтермедії — це одна з можливостей зробити вертеп тут і тепер максимально зрозумілим публіці, — переконана Уляна Мороз, директорка Львівського академічного театру ляльок. — Різдвяна історія сплетена з наших традицій, і християнство об’єднало їх, адаптувало, нашарувало те, що для народу було дуже зрозумілим».

7 січня о 20:30 в ефірі регіональних мовників Суспільного — вертепне дійство у селі Жабинці, що на Тернопільщині.

Глядач Суспільного побачить не лише вертепну історію, а й вкорінені в життя людей різдвяні традиції. Місцеві жителі розказують, що пам’ятають вертеп з раннього дитинства. Започаткували традицію у 50-х роках минулого століття після того, як тут почали жити переселенці з Польщі. Відтоді щороку тамтешні чоловіки переодягаються й на Різдво показують сценки про народження Христа. Сценарій колись переписували в зошитах, інколи туди додавали щось нове, тож скільки змін внесли за ці десятиліття — не пригадують. 

«Ми хотіли показати на Різдво унікальність з Тернопільщини, щось колоритне, таке, щоб сподобалось та було цікавим усім регіональним каналам Суспільного. Ми домовилися зробити святкову історію про вертеп. Та коли почали пошуки, то зрозуміли, що десь він призупинив діяльність через ковід, десь ще не почав готуватись, але в більшості сіл над виставою починають працювати пізніше, бо люди на заробітках і приїжджають на свята. Тож дуже зраділи, що в селі Жабинці підготовка вже тривала, вони погодились нам усе розказати й поставити вертеп раніше», — розповідає продюсерка Суспільне Тернопіль Зоряна Биндас.

Участь у вертепі беруть лише хлопці, дівчата щедрують. Репетирують із середини листопада аж до Різдвяних свят. Костюми виготовляють власноруч із тканини, металу і навіть конячих хвостів. 

Онлайн дивитися вертеп «Зоря благодатна» та дійство у селі Жабинці можна на сайтах регіональних філій.

Нагадаємо, Суспільне мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали UA: ПЕРШИЙ та UA: КУЛЬТУРА й канали Суспільного радіо (Українське радіоРадіо ПроміньРадіо Культура), а також 24 регіональні телерадіокомпанії. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media.

Суспільне Карпати — це телеканал UA: КАРПАТИУкраїнське радіо Карпати та діджитал-платформи. 

Слухати Українське радіо Карпати можна онлайн та на частотах: 

  • Верховина - 103,6 FM
  • Івано-Франківськ - 100,4 FM
  • Калуш - 100,1 FM
  • Косів - 100,6 FM
  • Яремче - 100,2 FM

Дивитися телеканал UA: КАРПАТИ онлайн — за посиланням.